«Рецепти хліба»

Проекти музею29 серпня 2017

Проект «Рецепти хліба» є першим експериментальним мистецьким проектом Меморіалу жертв Голодомору, спробою візуального представлення персонального осмислення історії Голодомору через анімацію. 

 

Проект грунтується на основі співпраці Сари Нестерук (Велика Британія) з Національним музеєм «Меморіал жертв Голодомору» (Україна) та є частиною її докторського дослідження в Університеті Лідса під керівництвом доктора Лізи Стенсбі та професора Саймона Моріса. Дослідження також підтримав Університет Хаддерсфільда, а перебування, виставку й подорож в Україну - Рада Мистецтв Англії.

 

Протягом 23-31 серпня 2017 року дизайнерка і аніматорка Сара Нестерук працювала з колекцією музею, результатом чого стали художні враження від колекції: малюнки, нотатки, спогади, фрагменти та ідеї. На основі їх мисткиня кожного дня створювала нову анімацію, яка розповідає про окремий епізод чи погляд на всю історію Голодомору. Готові роботи в міру появи експонувалися в Залі пам`яті Меморіалу жертв Голодомору. Презентація доробку широкому загалу відбулась 31 серпня 2017 року, коли дослідниця показала пророблену роботу та розповіла детальніше про власне дослідження, очікуваний результат проекту, засоби створення. Анімації експонувалися в Залі пам`яті музею з 1 по 10 вересня 2017 р.

 

Ідеєю проекту «Рецепти хліба» є розповісти історію Голодомору – геноциду,  вчиненого радянською владою по відношенню до українців в 1932-1933 роках.

 

         «Я працюю, використовуючи комбінації з малюнків: ручних, фізичних, цифрових чи аналогічних процесів. Під час роботи я залучаю матеріали, які є необхідними для виробництва хліба: тісто, борошно, сіль, вода, а також нерухомі, паперові чи намальовані об’єкти.

Ідеєю фінального фільму є створення серії відео-рецептів випікання справжнього українського хліба. Візуальні ефекти продемонструють силу, боротьбу, господарство, пам'ять, спогади та іманентні значення, сховані за рецептами – історії. 

Фінальна версія буде завершеною та вийде в прокат у 2020 році. Моя співпраця з музеєм є поєднанням дослідницького процесу з пошуком ідей на основі свідчень очевидців, історичного фактажу, архівних матеріалів та об’єктів експозиції», - каже Сара Нестерук про проект.


Сайт проекту http://www.recipesforbakingbread.co.uk/ 

 

23 серпня, середа

Створено в Національному музеї «Меморіал жертв Голодомору», Київ

З вдячністю,

 



 

24 серпня, четвер

Дослідження українського голоду, США, Друкарня уряду, 1988

 

 

25 серпня, п’ятниця

День 3

Свідчення

Резиденція

Відповідь на відео-матеріал

 

 

26 серпня, субота

День 4

Я творила власні відгуки до архівних фото, малюнків та ескізів, відцифрованих матеріалів з музейного архіву. Демонстрація фермерського життя, торгівлі, життя перед Голодомором, громади, історії однієї сім’ї, сфотографованої членом цієї сім’ї, чий старший син помер. Я зробила відео в офісах музею. Експеримент з малюнком, ілюстрацією та рухом.

 

 

28 серпня, понеділок

Створено як частина мого перебування в резиденції – в Національному музеї «Меморіал жертв Голодомору», Київ. Вивчення архівних відео матеріалів в Національному центрі ім. О. Довженка.

 

 

Вивчення простору, місця та історії.

Міста та люди, які зникли, пам'ятник втраченим місцям і творення

нових.  Музика, пісня, голос людини і колективу, роль пісні в збереженні історії, рішуче й правдиво, випадково й постійно. Український пісенний дух.

 

 

 

Фільм 1.

Свідчення очевидців

Колекція матеріалів, фотографій, текстів і історій тих, що вижили, опубліковані українською мовою в 1991 році. Малюнки з книги, імена тих, хто пережили, а також інші фактичні й фрагментовані  дані. Малюнки були створені в музеї на папері.

 

 

Фільм 2.

Карти, відгук на колекцію цифрових, багатошарових карт. Демонстрація територій, постраждалих від втрат, реквізиції зерна, а також територій, які отримали підтримку від уряду. Загальні втрати та контур країни.

 


Сара Нестерук про себе:

-  Я дизайнер і науковий співробітник в галузі анімаційного дизайну. Викладаю в університеті Хаддерсфільд на бакалаврських та магістерських програмах для студентів, що вивчають графічний дизайн та анімацію.


Моя дослідницька робота зосереджується навколо малюнків, значення спогадів, історій, особистої і колективної пам'яті. Я працюю над серією коротких фільмів, вивчаючи історії Голодомору в Україні на початку 30-х рр. ХХ ст. Ця робота є частиною мого PhD-дослідження, що закінчиться у вересні 2021 року. Фільми будуть готовими та вийдуть у прокат у  2020 році. Робота здійснюється в Університеті Лідса, назва проекту –  "Рецепти хліба».

 

Я працюю у сфері кіно, телебачення і теледизайну. Є членом Арт-академії Іллінгтон-Мілл в Салфорді. Зараз працюю над спільними проектами, подіями та музичними відео».

 

Фільмографія:

- «Нещасний випадок»,  на замовлення каналу 4, 2007 https://vimeo.com/14003615

- «Чому ми (іноді) бажаємо смерті тих, кого любимо», на замовлення «Школи життя», 2017 https://www.youtube.com/watch?v=5sfuvKgkjs4