2025 © All rights reserved
15 травня 2018 року в Національному музеї «Меморіал жертв Голодомору» відбулася зустріч з першим Президентом незалежної України Леонідом Кравчуком. Захід пройшов в рамках музейного проекту «Усна історія Голодомору», в рамках якого співробітники музею проводять запис свідчень очевидців-жертв Голодомору, а також людей, що не пережили Голодомор та штучні масові голоди 1920-х і 1940-х років безпосередньо, але брали участь у поверненні правди про нього в сучасний наратив, громадський простір та національну пам'ять, і організовують зустрічі з ними для школярів, студентів та широкого загалу.
Модерував захід історик, журналіст і громадський діяч Ростислав Мартинюк.
Під час зустрічі Леонід Макарович розповів, що вперше почув про Голодомор, працюючи в ЦК Компартії України, завідувачем ідеологічним відділом, потім – другим секретарем ЦК КПУ. У 1980-х роках, під тиском української діаспори США і Канади, приховувати правду про Голодомор вже було неможливо. Тому керівництво Радянського Союзу обрало тактику заперечення злочину через пояснення причин голоду 1932-1933 років в Україні посухою. ЦК створив спеціальну комісію з розслідуванню голоду, до складу якої увійшов і Леонід Макарович. Саме тоді до його рук потрапили тисячі документів, в тому числі і матеріали з архіву Гідрометцентру СРСР. За словами пана Кравчука, познайомившись з цими матеріалами, він не потребував жодних консультацій юристів та істориків, щоб зрозуміти, що сталося з українською націю в 1932-1933 роках. Для нього стало очевидним, що цей голод був актом геноциду українців. Тим більше, що й архівні матеріали гідрометцентру показали, що природні умови в 1931-1933 роках не вирізнялися від попередніх ні особливою посушливістю, ні іншими аномаліями.
Леонід Макарович поділився також спогадами про початок 1990-х років, коли в Україні почався процес відновлення пам’яті про Голодомор. Він був свідком як пробудження народної пам’яті про найболючішу сторінку в історії України, так і продовження радянської пропаганди в обличчі комуністичної партії вже незалежної України. В перші роки незалежності нашої держави процес вивчення, осмислення та проговорення історії Голодомору відбувався в досить складних умовах. Ті дослідники, які відвідували в той час російські архіви, робили це в приватному порядку.
За словами Леоніда Кравчука, Україна по-справжньому повертає правду про Голодомор останні 10 років. І очевидно, що це є природнім після скількох років повного мовчання.
Проте, на думку Леоніда Макарович, питання Голодомору недостатньо вивчене і усвідомлене: «Ми ще не докопалися до коріння…».
Поважний гість звернувся до відвідувачів музею, серед яких було багато молоді, з побажаннями бути єдиною нацією і сильною державою. Він наголосив на важливості пам’яті про Голодомор в процесі розуміння себе як нації, в подоланні наслідків геноциду, консолідації нації та укріплення держави Україна: «Це страшна пам'ять в нашій історії, але вона назавжди…». Також ця пам'ять дає прояснення проблем стосунків з Росією та спонукає до висновків щодо змін.
Національний музей «Меморіал жертв Голодомору» дякує Леоніду Макаровичу за відкриту розмову, натхненні поради та мудрі уроки життя з власного досвіду.
Стежте за нашими анонсами та не пропустіть нові зустрічі в Меморіалі жертв Голодомору.