2025 © All rights reserved
24 квітня, напередодні 15-х роковин смерті видатного історика та журналіста Джеймса Мейса, у Залі пам’яті Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» відбувся показ фільму «Джеймс Мейс. Траєкторія долі».
На показі окрім глядачів були присутні автори фільму та близькі люди Джеймса Мейса. Захід розпочала режисерка фільму Ірина Шатохіна. Більше 10-ти років вона пише сценарії, але саме ця стрічка їй особливо запам’яталась. «Історія – це спільне поле пам’яті», - такою була ідея Джеймса Мейса за життя і саме такий настрій прагнула передати пані Ірина.
Автор сценарію фільму та ведучий, доктор історичних наук Юрій Шаповал наголосив: «Джеймс Мейс започаткував акцію «Свіча пам’яті», а після його смерті з’явився музей Голодомору, який в народі отримав назву «Свічка». Сьогодні цей музей став справжнім пам’ятником самому Мейсу. Тема геноциду українського народу ще не досліджена до кінця, але той фундамент, який заклав Джеймс Мейс, є надійною та непорушною основою.
Відвідувачі музею отримали змогу почути від дружини Джеймса Мейса – Наталії Дзюбенко-Мейс, цікаві факти з особистого життя дослідника. Пані Наталія зауважила, що Джеймс Мейс завжди говорив про геноцид та українське постгеноцидне суспільство. Він збирав незаперечні докази, опитував саме тих людей, які в дорослому віці пережили Голодомор. Історик прагнув, щоб важливі речі, почуті з вуст сотень очевидців Голодомору, ніколи не були забуті. Джеймс Мейс протягом усього життя боровся з несприйняттям та ігноруванням теми, і лише за рік до смерті, у 2003 році, його мрії почали здійснюватися, коли на державному рівні в Україні було розпочато справу визнання Голодомору геноцидом українського народу.
Оповідь про Джеймса Мейса продовжив відомий британський журналіст і його друг ще з часів навчання в аспірантурі Гарвардського університету – Богдан Нагайло. Надзвичайно зворушливо пан Богдан розповідав про листування, зачитував листи Джеймса Мейса. Богдан Нагайло погодився передати до фондів музею епістолярний спадок Мейса, що зберігся, а також статті Джеймса Мейса, Малкольма Магеріджа та інших закордонних журналістів. Отримав музей і дарунок від Юрія Шаповала – нові книги та документальний італійський фільм про Голодомор в Україні, які поповнять наші відеофонди та книгозбірню.