2025 © All rights reserved
28 червня 2018 року в Празі відбулася Міжнародна конференція «Дороги до тоталітаризму в ХХ столітті – переломні моменти». Конференція була присвячена питанню вивчення критичних моментів, поворотів в європейській історії ХХ століття та політичних рішень, що призвели до виникнення тоталітарних режимів. Головна увага була зосереджена на уроках історії Європи ХХ століття та проведені паралелі до сучасної політичної ситуації: гарантії протидії загрозам демократії в Європі сьогодні.
З вітальним словом конференцію відкрили президент Платформи європейської пам’яті та сумління Лукаш Камінський та заступник директора Польського інституту в Празі Лаура Требел-Гнязовська.
Перше засідання було присвячено історії виникнення нацистського та комуністичного тоталітарних режимів у Європі. Учасники дискусії обговорили подібності і відмінності двох режимів та чинники, які відіграли важливу роль у приході до влади Гітлера і Сталіна. Під час другого засідання розмова перейшла до обговорення ставлення тоталітарних режимів до особистості, прав і свобод людини. Безпосередньо про порушення фундаментальних прав і свобод людини під час геноциду української нації – Голодомору, розповіла співробітниця Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» Яна Гринько.
У другій частині конференції чеські дослідники дискутували про вплив таких великих подій, як Перша світова війна, Велика депресія, Пакт Ріббентропа - Молотова, Друга світова війна, на поширення тоталітаризму в Європі. У своїх доповідях дослідники більш детально зупинилися на долі Чехії в 1938 та 1948 роках.
На підсумковому засіданні Міжнародна конференція «Дороги до тоталітаризму в ХХ столітті – переломні моменти», за участі юристів та політологів, було розглянуто наслідки тоталітарних режимів: Як європейські країни переживали ці наслідки? Які були основні перешкоди? Чи було це глибоким процесом катарсису? І чому так багато винуватців не покарано?
Спеціальний гість конференції, чеський політик та дипломат Александр Вондра, завершив захід виступом про проблеми в політичній сфері сучасної Європи: нові виклики демократичним цінностям і мирному співіснуванню на континенті, та можливі шляхи подолання загроз демократії.
Організатор конференції – Платформа європейської пам’яті та сумління, членом якої музей став у 2015 році.