Меморіал Голодомору привітав з сторічним ювілеєм Олександру Зверховську

Новини музею14 червня 2019

14 червня відсвяткувала сторічний ювілей Зверховська Олександра Іванівна, яка пережила Голодомор 1932-1933 років в с. Мар’янівка нині Васильківського району Київської області. Привітати пані Олександру зібралася уся велика родина - діти, онуки, правнуки. А також завітали міністр культури України Євген Нищук, генеральний директор Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» Олеся Стасюк, заступник Васильківської районної державної адміністрації Сергій Кудренко, завідуюча сектору культури та туризму Світлана Веретенник, сільський голова Ковалівської сільської об’єднаної територіальної громади Раїса Клюковська, представник Агрофірми «Світанок» та цукрового заводу Ірина Корнієнко.


Приймаючи найщиріші привітання від гостей іменинниця бажала усім українцям найкращого і щоб вони ніколи не відчували голоду. Адже пані Олександра пережила Голодомор-геноцид у с. Мар’янівка. З 14 років їй довелося працювати у колгоспі, щоб врятуватися від голоду. Ось, як вона розповідала про роботу знесилених голодом селян на колгоспному полі: «Ідемо ми, падаємо, але ідемо. Вийшли, падаємо, не можемо полоть, ми ж голодні, нічого не їли... Немає що, забрали чисто все!.. Ну що ж, дожили до обіда... Там котел вариться, мучечкою заколотили таку «шуфту»… А люди падали, страшне падали, падали, падали. Ідеш і це лежить. Ідеш переступаєш, а воно вже лежить, не дійшов до поля… ».

 

«Сьогодні дуже зворушливий день. Після того, що розповідає Олександра Іванівна (про Голодомор – ред.), це справді, настільки цинічний геноцид українського народу, мільйонів людей безневинно убієнних, замучених голодом», заявив міністр культури України  Євген Нищук, додавши, що таких людей, як Олександра  Зверховська, які досі доносять правду людям про геноцид, залишилося не багато.

 

Спогади Олександри Зверховської про Голодомор 1932-1933 років - геноцид української нації увійшли до виставкового проекту Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» - «СТОРОЖІ ПРАВДИ», який нині експонується у різних установах та музеях України.