2025 © All rights reserved
На території Меморіалу жертв Голодомору відбулись поминальні заходи на вшанування пам’яті мільйонів українців, вбитих під час геноциду в Україні в 1932-1933 роках.
Офіційна частина заходу розпочалась з панахиди за мільйонами жертв. Молитву прочитав Патріарх Київський та Всієї Руси-України Святіший Філарет. Також були присутні Глава Української греко-католицької церкви Блаженніший Святослав, представники Української автокефальної православної церкви, Римсько-католицької церкви в Україні та Вірменської апостольської церкви.
Церемонія вшанування відбулась за участі свідка Голодомору Миколи Онищенка. Микола Павлович, згадуючи про пережите в 1933 році та в 2014 році (був вимушений мігрувати з Луганщини через війну), зачитав авторський вірш, присвяченого жертвам Голодомору.
"7-річним я бачив голод в Запорізькій області, селі Роза, - говорить 90-річний Микола Онищенко. – Бачив, як відбирали у людей хліб. Це були старці. Але українці ніколи не були старцями. Вони завжди були заможні, бо працювали. Були такі до 1930-го року. У мого діда була сім'я з 10 чоловік. Він хазяйнував. Пам'ятаю, що двір був повен живності. У погребі було повно бочок. Під дахом хати були макітри, повні ковбас залитих смальцем, сало, мед. Мій дід не був кулаком, а середняком".
Президент України Петро Порошенко звернувся до українського народу із закликом пам’ятати про пережитий геноцид та бути єдиними в боротьбі за збереження незалежності Української держави: "Окупація України Радянською Росією стала можливою внаслідок роз'єднання і внутрішніх чвар політичних сил молодої української держави.Розгойдували вулицю, плели один проти одного хуторянські інтриги і навіть піднімали повстання. Вони наївно вірили, що отаманщина - це найкраща форма демократії. Неначе позакладало, було їм пороблено. Захоплені внутрішньою війною всіх проти всіх вони ніби не помічали чорної хмари, яка сунула на Україну із півночі, сходу і півдня".
« Мільйони українців були цілеспрямовано принесені в жертву молоху голодної смерті. – Продовжив Президент, - На найродючішій у світі землі люди згасали від голоду, мучилися, дичавіли. «Сусідка Ганна, - згадував очевидець Голодомору Іван Васильович Булавенко з Київщини, - схватила кишки дохлої коняки і стала тягнути, а друга жінка стала виривати. Відпихали одне одного, могли сокирою рубонути по руках. Коли закінчились усі продукти, першим помер батько. Галя просила маму, аби та одрізала з батька кусок м’яса, бо йому вже не боляче… Потім осліпла від голоду мати…» Невимовно важко це цитувати. Я прошу пробачення за такий відвертий натуралізм, але це наша гірка і трагічна правда. Дуже важливо, що ми цю правду маємо знати. Дуже важливо, що ми цю правду не маємо ніколи забути.»
Президент повідомив про підписання указу «Про заходи у зв’язку з 85-ми роковинами Голодомору 1932 – 1933 років в Україні – геноциду Українського народу», в якому, в тому числі дав доручення Міністерству закордонних справ продовжувати роботу щодо визнання світовою спільнотою, іноземними державами та міжнародними організаціями Голодомору геноцидом Українського народу. Та наголосив на потребі України в створенні музейної частини Меморіалного комплексу, присвяченого пам’яті жертв Голодомору.
Після оголошення загальнонаціональної хвилини мовчання розпочалась акція «Свіча памяті».
Разом із главою держави на жалобні заходи прийшли прем'єр-міністр Володимир Гройсман, перший віце-спікер Ірина Геращенко та колишній віце-прем'єр-міністр, співголова Громадського комітету "Вшанування памяті жертв Голодомору-геноциду 1932-1933 років" Іван Васюник.
Меморіал жертв Голодомор працював до пізньої години. Територія Меморіалу та Вівтар в Залі заполонили запалені лампадки та свічки громадян на вшанування пам’яті мільйонів українців – жертв Голодомору-геноциду.
У Музеї звучали духовні пісноспіви етнографічного хору «Гомін» та поминальні голосіння – у виконанні етногурту «Барвінок».
Меморіал жертв Голодомору висловлює подяку студентам Київського національного університету імені Шевченка, Київського національного університету культури і мистецтв, Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв за активну волонтерську участь в проведенні Дня пам’яті жертв Голодомору в Меморіалі.