2025 © All rights reserved
19 січня 2018 року, під час «Години запитань до Уряду» у Верховній Раді України Міністр культури Євген Нищук розповів про стан підготовки заходів у зв’язку з відзначенням 85-х роковин Голодомору 1932-33 років в Україні – геноциду українського народу.
«Сьогодні – мова про одну з найтрагічніших сторінок нашої історії, адже цього року ми вшановуємо пам’ять жертв тоталітаризму – штучного голоду, жертв «голодної війни» проти українського народу, - розпочав свій виступ Міністр культури України. - Уряд бере на себе відповідальність стверджувати правду, а значить – на увесь світ заявити: Голодомор в Україні 1932-33 років був геноцидом проти українського народу».
Окремо Євген Нищук зупинився на поточному стані підготовки до 85-х роковин Голодомору 1932-33 років в Україні. Так, у понеділок, під спільним головуванням Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана та Глави Адміністрації Президента України Ігоря Райніна відбулось засідання Організаційного комітету з підготовки і проведення заходів у зв’язку з 85-ми роковинами Голодомору 1932-33 років в Україні – геноциду українського народу. Під час засідання було підкреслено важливість та пріоритет гідного відзначення 85-х роковин Голодомору 1932-33 років в Україні на високому державному рівні.
«У багатьох виступах наголошувалось, що тема ця начебто відійшла на другий план, а ми під час Революції Гідності одним із звинувачень злочинного режиму Януковича оголошували замовчування ним на догоду російському тирану самого поняття геноциду. У листопаді 2016 року, Указом Президента Петра Порошенка тема була актуалізована щодо належного вшанування цієї пам’ятної для кожного українця дати», - відзначив він.
Міністр культури наголосив, що завершення будівництва Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» та введення в дію другої черги музею є пріоритетним завданням та справою честі для Української держави разом з іншими важливими заходами з увіковічення страшної та наймасштабнішої за кількістю жертв трагедії українського народу. Завдячуючи рішенню депутатів Верховної Ради, до Державного бюджету 2018 року включено суму в 323 мільйони гривень на створення другої черги Національного музею «Меморіал жертв Голодомору».
«Йдеться не тільки про будівлю. Сучасний музей – нова форма донесення інформації, історичної правди, якою б гіркою вона не була. Осмислення помилок та негативного досвіду – запорука здорового суспільства, шлях у майбутнє не манівцями, а битим, протореним шляхом. Необхідно голосно говорити, яких психологічних травм зазнала українська нація через мордування голодом, які людські коди було порушено, як в суспільстві розвивався страх – один з найсильніших засобів поневолення. Необхідно відтворити повну, без купюр та замовчувань картину підступності комуністичної влади та її посібників – національних манкуртів», - наголошує Євген Нищук.
«Отже, в наших планах – створення експозиції, насиченої сучасною технікою і технологіями «музею майбутнього». Кожен, хто відвідає цей музей навіть у Інтернет-екскурсіях, не зможе зневажливо поставитись до крихти хліба. Неймовірної сили історії, рівень трагізму яких не снився навіть Шекспіру, емоційно вплинуть на майбутні генерації. Це буде всенародний постійно діючий урок історії та етики. Урок національної пам’яті».
Міністр культури розповів про активізацію зусиль Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» у взаємодії з Українським культурним фондом та Українським інститутом книги у напрямку інформаційної роботи у світі з поширення правдивих свідчень страшного злочину по відношенню до українського народу. Зокрема, йдеться про оголошення кількох конкурсів на грантові програми зі створення, перекладів та видання книжок різними мовами світу та їх промоцію. А також численні народні ініціативи, направлені на увічнення пам’яті цієї страшної трагедії.
Він також закликав молодь, активістів та волонтерів активно долучатись до етнографічних експедицій та пошуку тих, хто є носіями родинної пам’яті, хто несе пам'ять про лихоліття, народні пісні, бувальщини, адже і ці сторінки нематеріальної культури важливі для нащадків. «Такі експедиції можна здійснювати в рамках учбових програм вишів та навчальних закладів», - додав Євген Нищук.
Окремо Міністр торкнувся теми організації та проведення Міжнародної наукової конференції, мета якої на світовому рівні підняти тему Голодомору-геноциду, залучивши провідних істориків, публіцистів, блогерів.
«Впевнений, що дискусії на цьому Форумі не буде, адже нові й нові генерації інтелектуалів та формуючих суспільну думку експертів розуміють: правду про події в Україні у 30-ті роки ХХ століття ані замовчувати, ані викривити неможливо. Бо це становить загрозу іншим народам. Росія, яка на рівні керівників держави відроджує пам’ять про тиранів, пропагує цінності тоталітаризму, вводить наскрізну цензуру слова, яка вдерлась в Україну і реально втілює загарбницьку політику - становить все більшу міжнародну небезпеку», - повідомляє він.
Міністр культури також анонсував проведення конкурсу на кращу сценарну ідею нового художнього фільму про Голодомор в Україні 1932-33 років, створення якого ініціював Прем’єр-міністр України під час засідання Оргкомітету, а також наступний крок - публічний пітчинг на виробництво фільму.
«Впевнений, що нові художні, документальні фільми, книговидання, електронні портали і сайти допоможуть у справі прийняття рішень на підтримку України і в темі визнання Голодомору геноцидом та у темі захисту нашої Незалежності та суверенітету. Так мистецтво, культура виконають одну з найважливіших своїх функцій: захист Людини, возвеличення гуманізму та правди», - говорить він.