2025 © All rights reserved
Фотовиставка "Маски Голодомору" експонувалася в Національному музеї "Меморіал жертв Голодомору" з 7 по 28 лютого 2018 р. в рамках напрямку роботи, що має на меті представляти мистецькі авторські рефлексії на тему Голодомору.
Основу виставки склали фотоколажі, створені з використанням світлин фотохудожниці Самари Пірс (Об’єднане Королівство Великої Британії й Північної Ірландії) та її прадіда, австрійського інженера Александра Вінербергера, який у 1933 р. проживав у Харкові і на свій фотоапарат "Лейка" зняв історичні фотосвідчення Голодомору-геноциду на вулицях столиці Української СРР.
У 2013 році Самара Пірс вперше приїхала до України, пройшла вулицями, якими ходив прадід, і скомбінувала фото шляхом накладання сучасних знімків поверх історичних. Цей мистецький задум у 2014-му році ліг в основу арт-буку/фотоальбому "Маски Голодомору", яка тепер дала життя однойменній виставці. Таким художнім прийомом авторка підкреслює факт довготривалого замовчування і приховання правди про Голодомору, яка врешті стала загальновідомою.
"Маски Голодомору" поєднує в собі історичні образи українського голоду 1933 року, створені Александром Вінербергером; із зображеннями, зробленими його правночкою та автором "Маски Голодомору" Самарою Пірс. Коли розглядаєш поряд з оригінальними зображеннями Вайнбергера, комбіновані фотографії тоді і зараз це дозволяє читачеві побачити цю частину історії в новому світлі.
Комбіновані твори відтворюють історичну відстань, що дає змогу замислитись над початковими обмеженнями, накладеними сталінським режимом. Вони зображають мертвих людей похованих у безіменних могилах, та мертвих, вмираючих людей України, які прийшли до вулиць Харкова в пошуках їжі.»
Авторка про власний проект "Маски Голодомору"
Презентація виставки "Маски Голодомору" відбулась під час візиту Самари Пірс до України. На зустрічі з науковцями і журналістами в Меморіалі жертв Голодомору вона розказала про життя свого прадіда та його родини, а також про свою роботу у сфері інформування британського суспільства про геноцид українців.
Виставка "Маски Голодомору" доступна для тимчасового експонування в інших містах, в музейних та виставкових просторах України. Вона складається з 12 великогабаритних світлин форматом 85х60 см.